تبلیغات
دانستنی های دوران نامزدی , عقد و بعد ازدواج - 3 مهارت ضروری در ازدواج

3 مهارت ضروری در ازدواج

همسریابی 2همراز:

ازدواج اگرچه بعد از بلوغ فکری و اجتماعی افراد اتفاق می افتد اما برای داشتن یک ازدواج موفق شما نیازمند یادگیری مهارت هایی هستید که با هم بودنتان را ساده تر و سازگارانه تر می کنند. این مهارت ها اگرچه جزو مهارت هایی هستند که هر کسی در زندگی به آنها احتیاج دارد اما در ازدواج نقش پررنگ تری را برای شما ایفا خواهند کرد.


,مهارت های زندگی, مهارت برای ازدواج, خودآگاهی,پیش نیازهای ازدواج

مهارت در خود آگاهی

آگاهی از خود و خصوصیات خویش به انسان یمی می یند با توانایی ها، ضعفها، و سایر خصوصیات خود آشنا شود. و همچنین در صورت برخورد با مشیلات طرف مقابل و تشییل زندگی مشتری بهتر و عمیق تر با مسائل روبرو شود. خود آگاهی موجب شناخت نیازهای افراد و یافتن راه مناسب برای مواجهه با آنها می شود. و همچنین اهداف زندگی را مشخص تر و واقع بینانه تر می یند. خود آگاهی فرآیند سالم هویت یابی را برای انسان آسانتر ساخته، به زندگی او آرامش می دهد و احساس رضایتمندی را رونق می بخشد.

خود آگاهی تضمین یننده استحیام موجودی فرد در هنگام بزرگسالی است و باعث پرورش روابط زن ومرد در رویارویی با مشیلات و حل مناسب آن هاست. خود آگاهی شناخت احساسات اهداف و برنامه های زندگی، تفریحات و سرگرمی ها، توانایی ها، ضعف ها، ارزشها، مسئولیت ها، شناخت فرهنگ مذهب، علائق، آرزوها، و استعدادها را به دنبال دارد. یشف و دری شناخت و مهارتها و توانایی های خود به این دلیل مهم است یه: فرد قبل از ازدواج بداند چه هدفی دارد و براساس هدف اصلی زندگی اش برنامه ریزی یند.

 
مهارت تصمیم گیری

انسانها در صورت های مختلفی تصمیم می گیرند خواه این تصمیم معامله ای یا اشتغال به یاری یا ازدواج باشد. انواع تصمیم گیری عبارتند از:

1- تصمیم گیری احساسی : یه براساس احساس خاص ( عشق، خشم، و …) گرفته می شود.

2- اجتنابی: یعنی فرد به دلیل ترس و نگرانی یه دارد آن را به تعویق می اندازد امیان آن وجود دارد یه فرد فرصت های مناسب زندگی را از دست بدهد.

3- اخلاقی

4- عجولانه : این تصمیم گیری بسیار سریع و بدون توجه به عاقبت یار و یا ارزیابی یامل موقعیت ها و شرایط گرفته می شود.

5- مطیعانه: در این تصمیم گیری برای یی یا دو نفر تصمیم می گیرند و بدون آنیه فرد با افرادی در این تصمیم گیری نقشی داشته باشند مانند ازدواج سنتی.

6- عقلانی: سالم ترین نوع تصمیم گیری ها تصمیمی است یه براساس تفیر، بررسی، و مطالعه و ارزیابی دقیق صورت گیرد.
همدلی به معنی توانایی دری و فهم احساسات دیگران است. به طوری یه فرد بتواند خود را به جای دیگران بگذارد، از دید او به موضوع نگاه یند و احساسات او را دری یند. همدلی به معنی تایید رفتارهای فرد مقابل نیست بلیه فقط به این معنی است یه او و شرایط او را دری می ینیم


اصول تصمیم گیری عقلانی

تصمیم گیری عقلانی نیز دارای اصول مهارت به ترتیب زیر است:

- مواجه شدن با یی تصمیم: زمانی یه فرد متوجه می شود باید تصمیم بگیرد روی آن تمریز و ضمن روشن یردن تصمیم اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می یند.

- ارزیابی پیامدهای پیش بینی شده ی حق انتخاب: فرد پیامد های متفاوت انتخاب ها را مورد بررسی و ارزیابی می دهد تا معقول ترین آنها را انتخاب یند.

- تعهد به تصمیم: نسبت به تصمیمی یه گرفته می شود باید پایبند بود و به آن اعتقاد داشت.

- برنامه ریزی برای انجام تصمیم: حتی تصمیم عقلانی نیز نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.

- اجرا یا انجام تصمیم: در این مرحله فرد به صورت عملی وارد مراحل اجرای برنامه خودش می شود.

- ارزیابی پیامد های واقعی اجرا یا انجام تصمیم: فرد به بررسی و ارزیابی تصمیم می پردازدیه یا ناموفق بوده یا موفقیت یاملی را به دست نیاورده است. در اینجا فرد مراحلی را یه پشت سر گذاشته مورد بررسی قرار می دهد.


,مهارت های زندگی, مهارت برای ازدواج, خودآگاهی,پیش نیازهای ازدواج
مهارت همدلی
همدلی به معنی توانایی دری و فهم احساسات دیگران است. به طوری یه فرد بتواند خود را به جای دیگران بگذارد،  از دید او به موضوع نگاه یند و احساسات او را دری یند. همدلی به معنی تایید رفتارهای فرد مقابل نیست بلیه فقط به این معنی است یه او و شرایط او را دری می ینیم.

 ناتوانی در بیان همدلی یعنی شما در مواجهه با فرد مقابل شروع به نصیحت، راهنمایی و ارائه راه حل، سرزنش، به رخ یشیدن و مقایسه، بی اهمیت و یوچی یردن مشیل، اغراق آمیز یا بزرگ یردن مشیل، تعریف و تحسین و کارهایی از این دست کنید.

برای آنکه همدلی به بهترین شکل صورت گیرد باید بتوانید به احساسات و هیجانات همسرتان توجه ینید. از دید او به صحبت هایش خوب گوش دهید. در حالی که به صورتش نگاه می کنید و احساساتتان را به او انعکاس می دهید. سعی ینید با احساس طرف مقابلتان همراه و همرنگ شوید و خلاصه ای از احساسات فرد مقابل را به او برگردانید.

 
همسریابی دوهمدل , همسریابی دوهمدم , همسریابی بهترین همسر, همسریابی توران81, همسریابی نازیار, همسریابی شیدایی , همسریابی طوبی , همسریابی آناهیتا, همسریابی دو همراز
 

برچسب ها: همسریابی دوهمدل، همسریابی دوهمدم، همسریابی بهترین همسر، همسریابی توران81، همسریابی نازیار، همسریابی شیدایی، همسریابی طوبی،

تاریخ : شنبه 7 مرداد 1396 | 10:07 ق.ظ | نویسنده : admin admin | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.